APG Turkey Office
APG TURKEY
www.apgturkey.com
turkey@apg-ga.com
T: +90 212 334 29 00
A: Gümüşsuyu Mah. Mete Cad. Ataman Apt. No: 18/3 Taksim, İstanbul, Turkey
 
Airline Profiles
 
26.05.2023

airBaltic Yolcuları Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Alabilir

 

Riga. Letonya ulusal havayolu şirketi airBaltic, hava trafiğinde sürdürülebilir havacılık yakıtının (SAF) artan önemi konusunda farkındalığı artırmak ve iklim nötr olma hedeflerine ulaşmak için kademeli olarak yolculara çevre veya sözde ekolojik ayak izi üzerindeki etkilerini azaltma fırsatı sunacak.

 

24 Mayıs'tan itibaren yolcular, gönüllü olarak uçuşlarına küçük bir miktar SAF ekleyerek sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunma fırsatı bulacak. Bu, airBaltic.com ana sayfasındaki rezervasyonlarıyla birlikte SAF satın alarak yapılabilir. SAF'nin fiyatı, bilet tipine göre değişiklik gösterecek olup, kişi başı uçuş başına 2,99 Euro'dan başlayan fiyatlarla. Bir rezervasyon birden fazla yolcu ve/veya uçuş içeriyorsa (bağlantılı uçuşlar dahil), her uçuşa ve her yolcuya SAF ücreti uygulanacaktır.

 

Seyahat acentelerinden hizmet almayı tercih eden yolcular, uçak bileti ile birlikte SAF satın alma ya da daha sonra rezervasyonlarına ekleme seçeneğine de sahip olacaklar.

 

airBaltic Club üyeleri, birikmiş sadakat puanlarını airBaltic Club ödül mağazasından sınırsız miktarda SAF kilogramı satın almak için kullanma fırsatına sahip olacaklar: https://spend.airbalticclub.com

airBaltic, katkıda bulunulan yakıtı 12 ay içinde tedarik edecek ve tüketecektir.

 

Sürdürülebilir havacılık yakıtı, havacılık gerekliliklerine ve sertifikasyonuna uygun, sürdürülebilir bir şekilde üretilen ve üretiminde ham petrole alternatif hammaddeler kullanan bir yakıttır (ek bilgi: https://bit.ly/3OgIcQU). Bir kilogram SAF, aynı miktardaki fosil yakıtlara kıyasla tüm ürün yaşam döngüsü boyunca %80'e kadar daha az CO2 emisyonu üretir. SAF üretiminde halen yetersiz üretim kapasitesi ve yüksek üretim maliyetleri gibi bir takım zorluklar bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu yakıt, havacılıkta en çok kullanılan yakıt olan fosil havacılık yakıtından üç kata kadar daha pahalıdır.

 

airBaltic Sürdürülebilirlik Başkanı Zita Barānova: "airBaltic, 2020'den beri sürdürülebilir havacılık yakıtının küçük bir bölümünü kullanıyor ve 2022'de yakıtın yaklaşık %4,4'ü SAF takviyeleri içeriyordu. Sürdürülebilirlik konularına önem veren ve çevre üzerindeki etkilerini azaltmak isteyen yolcularımızın sayısının arttığını fark ederek, şimdiden yolcularımıza SAF'ın küçük bir kısmını uçuşlarına ekleme fırsatı vermeye karar verdik. Böylece birlikte, iklim nötr havacılığa giden yolda kilit araçlardan biri olan daha sürdürülebilir havacılık yakıtı için artan bir talep yaratıyoruz.”

 

Havacılık endüstrisinin, meslek kuruluşlarının ve Avrupa Birliği'nin sürdürülebilir faaliyetleri ve hedefleri kapsamlı bir şekilde uygulama taahhüdünü dikkate alan airBaltic yönetim kurulu, 2022'de şirketin stratejik çevresel, sosyal ve yönetimsel sürdürülebilirlik önceliklerini onayladı. Bunların arasında 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma taahhüdü de var.

 

airBaltic, Riga, Tallinn, Vilnius ve Tampere'den 70'den fazla destinasyona uçuş sağlıyor ve havayolunun Avrupa, İskandinavya, BDT ve Orta Doğu'daki rota ağındaki çok çeşitli destinasyonlara bağlantı sunuyor. airBaltic uçuşlarının ve biletlerinin tam programı www.airbaltic.com adresindeki şirketin ana sayfasında mevcuttur.